Jak budować dobre relacje w związku?

Udostępnij

Bycie w związku to dość skomplikowany stan. Bywa, że oprócz radości i uczucia zakochania, do głosu dochodzą także bardzo negatywne emocje. Jak zatem zbudować odpowiednio dobre relacje w związku i nie popełniać błędów, które mogą położyć się cieniem na całej znajomości? 

Relacje w związku - jak je budować?

Dobry związek powinien być oparty przede wszystkim na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Każda osoba jest przecież zupełnie inna - ma swoją historię, smutki, porażki oraz sukcesy. Nie ma zatem jednolitego przepisu na to, jak stworzyć dobry związek - istnieje jednak kilka cennych rad, których wprowadzenie w życie znacznie ułatwi takie działanie. Oto kilka z nich:

  • Zwracajcie uwagę na swoje mocne strony - zbyt często w relacjach pojawiają się negatywne komentarze dotyczące wad jednej i drugiej strony. Zamiast skupić się na takich aspektach, warto koncentrować się na cechach drugiej osoby, które najbardziej nam się podobają. Takie podejście z pewnością będzie bardzo korzystne dla całego związku.
  • Dostrzegajcie swój wzajemny wysiłek - zwracanie uwagi na porażki nie jest dla nikogo przyjemne. W związku warto przede wszystkim wspierać siebie nawzajem, nie tylko w jakichś wielkich sprawach, ale także pomniejszych trudach, jakie spotykają nas każdego dnia.
  • Nie szczędźcie sobie pochwał - każdy lubi być doceniony. Warto zatem zwracać uwagę na swoje wzajemne sukcesy nawet, jeśli są one małe czy niewiele znaczące. Takie działanie jest niezwykle miłe i skutecznie wzmacnia więzi między dwiema osobami.
  • Bądźcie empatyczni - rozpoznawanie swoich stanów emocjonalnych jest niezwykle trudną umiejętnością, ale może ona pomóc w wielu trudnych sytuacjach. Próba wcielenia się w drugą osobę i oceny, jak może czuć się w danej sytuacji, pomoże w zrozumieniu sytuacji i udzieleniu odpowiedniego wsparcia.
  • Dajcie sobie przestrzeń - spędzanie ze sobą każdej wolnej chwili może być bardzo uciążliwe, a nawet niekomfortowe. Przestrzeń jest niezbędna do tego, by móc odpowiednio dogadywać się z drugą osobą, zatem zapewnienie jej w związku jest naprawdę niezbędne.
  • Dzielcie się swoimi przeżyciami - ważne wydarzenia życiowe są znacznie istotniejsze, jeśli przeżywamy je z drugą osobą. Dzielenie się swoimi przeżyciami oraz emocjami związanymi z daną sytuacją, to doskonały sposób na zacieśnienie danej relacji.

Warto jeszcze raz podkreślić, że nie ma niezawodnej metody na utrzymywanie zdrowej i pełnej satysfakcji relacji z drugą osobą. Taki stan wymaga bowiem odpowiednich starań, a także zaangażowania każdej ze stron. Praca nad związkiem i poszerzanie swoich horyzontów myślowych w tej dziedzinie jest zatem bardzo ważne i pozwala cieszyć się dobrą relacją - niezależnie od okoliczności. Proces taki nie jest jednak prosty i bardzo często wymaga sporego poświęcenia. W przypadku niemożności wyjaśnienia pewnych kwestii w danej relacji, warto zgłosić się do specjalisty, który może przecież pomóc - posiada bowiem odpowiednie umiejętności oraz wiedzę z tej dziedziny.